DÜŞLER ÜLKESİ HİNDİSTAN…PESPEMBE BİR ŞEHİR JAİPUR…

DÜŞLER ÜLKESİ HİNDİSTAN…

 

 

Bir milyar insan ile nefes aldım. Çöp attım çöplüklerine, katkıda bulundum pisliklerine. Paralarına dokundum milyonlarca fakirin zenginin elinden geçmiş,harcadım... Ekmeklerini yedim, dayanılmaz kokularını soludum. Kadınlarına baktım. Çocuklarını sevdim. Dilencilerini kovaladım, acıdım, kızdım… Umutsuzluğun kalabalığına karıştım. Kalabalıkların en kalabalığında yabancılık çektirtmediler, çekmedim… Sövdüm zaman zaman yaşayışlarına, uyuyan bir devin uyanamayışına. Kendine özgü alfabesi dahi olan bir toplum nasıl uyur ? Ne kültürmüş etkileyemedim, etkilendim…VEEE HUZURLARINIZDA İNCRADİBLE İNDİA…

 

  

BAŞINIZA GELEN TÜM NEGATİF OLAYLAR, GERÇEKTE SİZE İYİLEŞMENİZ İÇİN SUNULMUŞ FIRSATLARDIR. BU DURUM VE OLAYLAR TALİHSİZLİK DEĞİL, SİZE SİZDEKİ EKSİKLİKLERİ GÖSTEREN VE NEYİ İYİLEŞTİRMENİZ GEREKTİĞİNİN İŞARETİNİ VEREN SİNYALLERDİR

FABE

  

Kutsal Ganj Nehri'nde güneşin ilk ışıklarında dindar Hindular arasında tılsımlı bir sandal gezintisi, yüksek ve gizemli Himalayalar'da Budist manastırları arasında trekking, Rajasthan göllerindeki tarihi konaklarda konaklama, efsanevi saray ve anıtlar, el değmemiş, ıssız, tropik plajlar, bol baharatlı enfes yemekler, dünyadaki sayılı doğal parklar, kaplan, fil, maymun ve envai çeşit renk, insan...

HİNDİSTAN...

 

 

Hindistan ; renklerin, dinlerin, farklı kültürlerin ülkesidir Dünyada ki tüm ülkelerin ayrı bir rengi olduğu düşünülürse ; Hindistan için alacalı rengarenk bir ülke tanımlaması yapılabilir...

 

 

RAJASTAN ' IN PEMBE BAŞKENTİ... 

 

PESPEMBE BİR ŞEHİR JAİPUR…

 

 

Hint Okyanusu’na uzanan, üçgen biçimindeki bu yarımada, ülkenin en büyük bölümü. 27 eyalet, onlarca farklı inanış, farklı etnik grup ve yüzlerce farklı dili içinde barındıran ve her köşesinde kendi içine doğru derinleşen ayrıntıların bulunduğu bu koskocaman ülke bitirilecek gibi değil. Zaten bitirmek niye ki, hep yeniden, yeniden başlıyormuş gibi hissetmek gerek. İşte Hindistan böylesi bir yer…

 

 

 

 

Rajasthan eyaletinin başkentidir. Günümüzde, 3 milyon nüfus barındırmaktadır. 2008 yılında yapılan bir ankette : Bu şehir, Asya kıtasında ziyaret edilmek için en iyi şehirler sıralamasında 7’nci olmuştur. Hint şehirleri arasında ise, 3’ncü olmuştur. Çünkü, diğer Hint şehirlerine nazaran, daha derli-toplu ve düzenlidir.

 

 

 

 

Astroloji hakkındaki tarihi metinlere dayanarak inşa edilmiştir. 1727 yılında, yıldızların alimi Mihrace Jai Singh: astrolojik hesaplamalar sonucunda, burayı uygun bulmuş ve başkentini, Amber şehrinden, buraya taşımıştır. Daha sonra ise, şehri: yıldızlar ve gezegenlerin konumuna göre, düzenletmiştir.

 

 

 

Krallar Şehri” anlamına gelen Rajastan eyaleti Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu, eşsiz yapıları, çorak toprakları ve çölü ile bilinen oldukça zengin bir eyalet. Ve bu eyalette her şehrin bir rengi var, her şehrin kralı zamanında bu şehirlerdeki evleri keyfine göre sevdiği bir renge boyatmış.

Şehrin deniz seviyesinden yüksekliği: 431 metredir.

 

 

 

Kelime anlamı olarak ‘Rajalar ülkesi’ demektir. Burası, Hindistan’ın en egzotik ve en renkli bölgelerinden biridir.

 

 

 

 

 

Görkemli bir mimari yapıya sahip olan Jaipur’un ismi, kurucusu Mihrace II. Jai Singh’ten gelmektedir. Mihrace II. Jai Singh, 1699 - 1744 yılları arasında yaşamıştır. Devlet işlerinin yanında astronomi ile de ilgilenmiş ve bu alanda eserler yaratmıştır.

 

 

Muson yağmurları, filler, kaplanlar, Hint fakirleri, 330 milyon tanrı ve tanrıça...

 

 

Rajasthan eyaletinin merkezi olan Jaipur, pembe renkli taşlardan yapılmış olması nedeniyle ‘Pink City’ olarak da bilinir. Kent merkezindeki binaların cepheleri: mevsime ve günün saatlerine göre değişen renklerin hakim olduğu muhteşem bir güzellik sunuyor. Binaların renkleri, gül pembesinden, parlak turuncu ve donuk sarı renge dönüşüyor.

 

 

 

 

Eski Jaipur, 7 kapı ile dışarıya açılan kale gibi surlarla çevrilmiştir. Bu kapılardan en çok bilinenleri; Chandpol Gate, Sanganeri Gate ve Ajmeri Gate’dir.

 

 

Eski şehrin içindeki bütün binalar pembe renklidir ve burada Hint-Moğol mimarisinin tipik kubbeli yapıları göze çarpar. Şehrin görüntüsü geceleri bile pembe renkli egzotik bir yapıdadır. Bütün bunlara yollarda bolca rastlanan deve arabalarını ve vahşi maymunları da eklerseniz Jaipur’un caddelerinin gezmeye doyulmaz bir yer olduğu meydana çıkar.
Hindistan’ın Agra’dan sonra en çok turist çeken yerinin Jaipur olması boşuna değildir.

 

Hindistan’ın büyülü atmosferinde kaybolma zamanı…

 

Eğer güneşi gözden kaçırdim diye gözyaşı dökersen,yıldızlarıda gözden kaçırırsın...TAGORE...

 

 

GEZİLECEK YERLER…

Hava Mahal , Gözlem Evi , City Palace , Mübarek Mahal , Jal Mahal , Amber Sarayı…

 

ÖNEMLİ :

Cadde ve sokakları geniş, ilginç bir Hint şehridir. Aynı zamanda, dünyanın sayılı büyük elmas ve değerli taş işleme merkezlerinden biridir. Altın ve elmas işçiliği burada ön sıradadır. Ancak, burada bir ayrıntıdan söz etmek istiyorum. Olur da, bu şehre giderseniz, bu şehirde, kesinlikle yanınıza bir-birkaç genç yaklaşıp, sizinle tanışmak, konuşmak istediklerini söyleyecekler ve bu tanışma faslının ardından size yanlarındaki değerli taşları satmak isteyeceklerdir. Elbette, bu değerli taşlar “sahte”, kesinlikle bu tür yaklaşımlara izin vermemenizi öneririm.

 

 

Şehirde, maymunlar serbest olarak dolaşıyorlar. Malüm: filler ve maymunlar, bu ülkede kutsal kabul ediliyorlar.

 Hindistan ' a giden herkesin ortak sıkıntısı yemek konusu.Baharat sevmiyorsanız işiniz daha da zor.Çantanızda mutlaka su,kuruyemiş,bisküvi eksik etmeyin derim...

Sarı ve turuncu sarileriyle iç avluda dolaşan Hintli kadınlara odaklanıyorum. Gördüğüm manzara, neredeyse yüzlerce yıldır değişmeyen bir Hindistan fotoğrafı.

 

 

 ALIŞVERİŞ :

Jaipur değerli taşlar konusunda da çok ünlü. Dünya çapında bi ünü var. Taşların kesimi, parlatılması gibi işler konusunda bir merkez. Şehirde çok büyük bir gözlem evi var. Yaptırılan en büyük gözlem evi burada ve en iyi korunanı da o. Jaipur’da el sanatları çok gelişmiş. Aynalı tekstil ürünleri yapımında çok ünlü, fakat artık eski geleneksilliğini kaybetmiş ve ticarete dökülmüş durum.MUTLAKA PAZARLIK YAPIN !!!

 

 

 

Herhangi bir Avrupa ülkesine gidersiniz ; güzel yerler görür güzel yemekler yer alışveriş edip dönersiniz.Ama Hindistan çok farklı bambaşka bir diyar.Yeni şeyler öğrenip  yeni bir bakış açısı kazanmak hayatınızın her anında şükretmek ne demek gidin ve öğrenin.Kuralsızlığın kural olduğunu gidin kendi gözlerinizle görün.Sefalet bu ülkede bir yaşam biçimi diyebilirim.

 

Dev bir alem Hindistan. İnsan ömrüne sığmaz belki de bu sihirli ülkeyi gezmek...HİNDİSTAN BÜYÜLÜ ÜLKE SİZLERİ BEKLİYOR !!!

 

  

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !